Gürcistan, Sınırda İşkence Uyguluyor

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu açıkladı:

Gürcistan, sınırda işkence uyguluyor

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu, Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısı’ndan geçiş yapan otobüslerde ve diğer araçlarda seyahat edenlere, Gürcü makamlarının potansiyel suçlu muamelesi yaptığını iddia etti. Topaloğlu, “Otobüslerimizle seyahat eden yolcularımız ve özel araçlarıyla bu kapıdan giriş-çıkış yapan vatandaşlarımız kapıda üst aramasından geçiriliyor. Otobüsler ve özel araçlar didik didik aranıyor. Yapılan kontrollerden ötürü bir şikâyetimiz yok. Ancak reçeteli olarak örneğin, aspirin, parol, dilaltı tansiyon ilacı gibi ilaçları üzerinde bulunduranlar gözaltına alınıp suçlu muamelesine tabi tutuluyorlar. Bu ilaçları kullanan ve taşıyanlara uyuşturucu müptelası veya satıcısıymış gibi yaklaşılıyor” dedi.

Tiflis’ten rapor bekleniyor

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı Topaloğlu, TOFED Genel Başkanlığı’na bir yazı yazarak bilgilendirdi. Topaloğlu, TOFED’e yazdığı yazıda, Sarp Sınır Kapısı’nda Gürcistan yetkilileri tarafından yapılan uygulama hakkında bilgi verdikten sonra, vatandaşlardan alınan ilaçların Tiflis’e gönderildiğini ve oradan sonuç gelene dek hem ilaçların sahiplerinin ve hem de şoförlerin Batum’da nezarette tutulduklarını belirtti. Topaloğlu yazısında, Gürcü yetkililerin Tiflis’ten ne sonuç gelirse gelsin gözaltına aldıkları kişilerden 5 bin Lari talep ettiklerini bildirdi.

Türkiye Gürcistan ilişkilerine zarar veriyor

irfan-topalogluTürkiye’nin ekonomik anlamda Gürcistan’a önemli katkılar ve yatırımlar yaptığına dikkat çeken Topaloğlu, “Otobüs işletmeleri akaryakıt alımları, otogar giriş-çıkışları ve vergilerle, yolcularımız turistik harcamaları ve gazinolar vasıtasıyla, işadamlarımız yatırımlarıyla Gürcistan ekonomisine milyonlarca dolarlık katkı sunuyorlar. Türkiye açısından ve özellikle Karadeniz bölgemizde yaşayan halk için Gürcistan turistik bir cazibe merkezi haline geldi. Bu yakın ilişkiler neticesinde bu komşu ülkenin kanunlarını da öğrendik. Tüm bu olumlu sürece rağmen bizlere yapılan haksızlıklar karşısında eziliyor, kendimizi savunamıyor ve yalnız hissediyoruz” dedi.

Yüzde 25 doluluk şartı

İrfan Topaloğlu, ilaç kullanıcılarına uygulanan gözaltı işlemlerinin yanı sıra, yolcu taşımacılığında Gürcistan tarafından uygulanan ve uluslararası yolcu taşımacılığı ilkelerine uymayan hususlar hakkında da bilgi verdi. Topaloğlu, Sarp Sınır Kapısı’ndan geçiş yapan otobüslerde yüzde 25 doluluk oranı arandığına dikkat çekerek, bu kararın ardından kapıda kısa sürede yeni bir sektörün oluştuğunu vurguladı. Yüzde 25 doluluk oranına ulaşabilmek için Gürcülerden para alınmadığını, hatta nerdeyse otobüse binmeleri için üzerine para verdiklerini söyleyen Topaloğlu, “Bu fiili durumdan yararlanan bazı Gürcüler, iki ülke arasında seyahat etmeyi bir kazanç kapısı olarak görmeye başladılar” dedi.

Sorunu Dışişleri Bakanlığı çözer!

TOFED’e gönderdiği yazısında “Devletimizin gücünü biliyor, bizlere sahip çıkmasını istiyoruz” diyen Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı Topaloğlu, talebini de şöyle açıkladı: “Uluslararası seyahat özgürlüğümüzün, sağlığımız nedeniyle reçete ile satılan ilaçları kullandığımız için kısıtlanmasını istemiyoruz. İki ülke arasındaki dostane ilişkilerin zarar görmesi bizleri üzüyor. Uyuşturucu satmak, taşımak, içmek insanlık suçudur. Fakat ilaç kullanmak, taşımak insanın yaşam zorunluluğudur… Sapla saman ayrılmalı, ilaç kullanan insanlarımıza uyuşturucu taciriymiş gibi yaklaşılmamalıdır. Bu sorunu Dışişleri Bakanlığımızın, Tiflis Büyükelçiliğimizin, Batum Başkonsolosluğumuzun çözeceğine inancımız tamdır. Üst kuruluşumuz olarak, konuyu devletin ilgili birimlerine aktararak çözülmesinin sağlanmasını talep ediyorum.”

Whatsapp'tan Ulaş
1
İyi günler.
Evden Eve Nakliyat için bilgi almak istiyorum