Otobüs ve Kamyonlarda Yeni Dönem

Trafik kazalarını önlemek amacıyla yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlara, “şeritten ayrılma uyarı sistemi” takılacak. Sistem sayesinde, direksiyon başında uyuma ve dalgınlık nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi amaçlanıyor.

Motorlu araçlara şeritten ayrılma uyarı sistemi takılmasına ilişkin yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Edirne Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Alpay Erdem, sistemin yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlara takılacağını belirtti.

Erdem, “Bu sistemin takıldığı araç, şeridinde seyrederken ortada anlamlı bir neden yokken seyrettiği şeridin çizgisini geçmeye başladığı anda araç sürücüsü sistem sayesinde uyarılacak. Sistem uyarısı optik, akustik ve dokunsal uyarılar arasından seçilecek en az iki uyarı vasıtasıyla yapılacak. Bu uygulamanın, araç seyir halindeyken, özellikle sürücüsünün dalgınlığı veya direksiyon başında uyumasıyla, şeritten çıkılması neticesinde meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmesine katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Erdem, sistemin dört sınır kapısı bulunan ve otobüs, kamyon ve TIR transit geçişinin çok fazla olduğu Edirne’de trafik güvenliğinin sağlanmasında büyük katkı sağlayacağını belirtti. 1 Kasım 2013′ten itibaren üretilen yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlarda uyarı sisteminin takılı olacağını dile getiren Erdem, eski araçlara ise 2015′e kadar süre tanınacağını kaydetti.

Whatsapp'tan Ulaş
1
İyi günler.
Evden Eve Nakliyat için bilgi almak istiyorum