Otokar TIREXPO Fuarı’nda

Treyler sektörünün uzman ve deneyimli firması, Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar; TIREXPO Fuarı’na Uluslararası ve Intermodal Taşımacılık, Yurtiçi Taşımacılık ve Tehlikeli Madde Taşımacılığı alanlarındaki semi-treylerleri ve Atlas kamyonu ile katıldı.

Otokar TIREXPO Fuarı’na uzmanlığının ürünü araçları ile çıkartma yaptı
29 Mayıs – 01 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul (CNR) Fuar Merkezi’nde düzenlenen Treyler, Üstyapı ve Yan Sanayi Fuarı TIREXPO’da Otokar, uzun yıllara dayanan uzmanlığının ürünü, farklı ihtiyaçlara uygun araçlarını sergiledi.

Üstün Ar-Ge gücü ve deneyimi ile sektörün referans firması konumunda olan Otokar, fuar kapsamında düzenlediği basın toplantısı ile treyler pazarı ve Otokar’ın pazardaki konumu hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Basın toplantısında konuşan ve fuarla ilgili değerlendirme yapan Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Satış Müdürü Murat Tokatlı, “Treyler sektörü için yeni bir soluk olan TIREXPO Fuarı’na ileri teknoloji ürünü araçlarımızla katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Treyler pazarına baktığımızda 2013 yılında toplam pazarın 25 bin adet olduğunu görüyoruz. 2014 yılında da pazar aynı seviyede kalacak diye öngörüyoruz. 2014 yılının ilk 4 ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70’e yakın büyüme gerçekleştirdik. Özellikle, huckepack aracımız ve high cube konteyner taşıyıcımız için aldığımız yüksek adetli siparişlerle de birlikte bu büyümemizi sene sonuna kadar koruyacağımızı ve hatta artıracağımızı öngörüyoruz. Bu sene yeni araçlarımız ile ürün yelpazemizi genişlettik. Ayrıca, aramıza katılan yeni bayilerimizle satış ağımızı daha da güçlendirdik” dedi.

Otokar’ın TIREXPO’da sergilediği araçlar hakkında da detaylı bilgi veren Tokatlı, “Çift katlı ve Askılı tekstil taşıyıcı olarak kullanılabilen Iceliner Premium, Light Speedslider, High Cube Konteyner Taşıyıcı ve Mega Euroslider Huckepack araçlarını ilk kez bu fuarda sergiliyoruz. Otokar olarak her aracımızı Ar-Ge’ye verdiğimiz önem ve müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak özellikte olması doğrultusunda geliştiriyor ve üretiyoruz. Uluslararası taşımacılıkta kullanılan ürünlerimizin sektör standartlarını karşılamaları konusunda da hassasiyetimiz olduğunu da belirtmek isterim. Geliştirdiğimiz her yeni ürünümüzü uluslararası geçerliliği olan test merkezlerinde test ediyoruz. Türkiye’de regülasyonlar henüz yürürlüğe girmeden biz uygulamaya geçiyoruz ve bu anlamda sektörde öncü konumdayız. Diğer taraftan kaliteden hiçbir şekilde ödün vermemek de bizim olmazsa olmazlardan biri. Kullanıcılarımız, ürünlerimizin kalitesinin yanı sıra, sektördeki uzmanlığımıza ve treyler sektöründeki bilgi birikimimize güvendikleri için bizi tercih ediyorlar. Onların güvenini boşa çıkarmamak için çalışmalarımızı durmaksızın sürdürüyoruz” diye konuştu.
Otokar’ın TIREXPO Fuarı’nda sergilediği araçlar…

Iceliner Premium Çift Kat – YENİ ÜRÜN
Treylerlerin daha efektif ve kullanışlı kılınması adına yapılan çalışmalarla geliştirilen Iceliner Premium Çift Kat sayesinde soğuk zincir taşımalarında yüksek hacmin yanı sıra ilave takılan aparatlarla tekstil taşımacığı da yapılabilir hale geliniyor. Almanya TÜV SÜD’den onaylı bozulabilir gıda maddelerinin uluslararası taşımacılığı ile ilgili ECE regülasyona uygun olan “ATP-C” (FRC veya IR) sertifikasına sahip bu treylerlerle müşterilerinin çekici tercihlerine bağlı olarak farklı alternatifler sunulmuş oluyor.
RAL 9010 inci beyazı ön boyalı CTP dış ve iç panellere sahip Otokar “Iceliner” modeli, içinde farklı izolasyon kalınlıklarında (Taban 130mm; yan duvar 65 mm; ön duvar tavan ve arka kapı 85 mm) uygulanan sandviç konstrüksiyon blok izolasyon sistemi sayesinde segmentinde en düşük ısı iletim katsayısına (K=0,32 W/mK) sahip. Iceliner semi-treylerler, ATP-C sertifikasının yanı sıra HACCP hijyen sertifikası ile de satın alınabiliyor.

BPW marka süspansiyon ve DİSK frenlerden oluşan alt yapıda EBS fren sistemi, devrilmeye karşı sürüş emniyetini sağlayan RSS ve sürüş anında kalkar dingili kısa süreli kaldırmayı sağlayan Traction Help sistemleri ile uzun ömürlü ve güvenli bir sürüş keyfi sağlanıyor. Ayrıca, araçta kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak için takım dolabı, yemek dolabı, merdiven, su tankı gibi aksesuarlar da yer alıyor.

Mega Euroslider Huckepack – YENİ ÜRÜN
Intermodal taşımacılığı doğrultusunda bugünlerde daha çok tercih edilir hale gelen huckepack segmentinde yer alan Mega Euroslider Huckepack, Otokar’ın uluslararası nakliyede Intermodal taşımacılıkta tercih edilen yarı römork modeli. Intermodal taşımacılıkta çekilen yarı römork elleçlenmeden (içindeki yük boşaltılmadan) nakliye koridorlarında treylerin bir noktadan başka bir noktaya rahatça taşınabilmesini sağlayarak Demiryolu ve denizyolu kombinasyonun, karayolu taşımalarına entegre edilmesine imkan veriyor. Huckepack treylerler günümüzde taşımacılığa hız kazandırmakla beraber karayolu taşımacılığını minimize ederek çevre kirliliğinde de avantaj yaratıyor.

Mega Euroslider Huckepack üstyapısının EN 12642 CODE XL standartlarında Yük Emniyeti Sertifikasına sahip olmasıyla taşınan yükün daha emniyetli taşınmasını, kaza anlarında yükün dağılmasını sağlarken çevreye ve yüke minimum zarar gelmesine yardımcı oluyor. Araç, huckepack ve farklı dingil özelliklerinden dolayı P 400 CODE e/f/g/i kodlarındaki özel trenlere özel vinçler sayesinde yüklenebiliyor.

45” High Cube Konteyner Taşıyıcı – YENİ ÜRÜN
Taşımacılıkta Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınan yükseklik kontrollerini dikkate alan Otokar, daha hacimli ve daha yüksek konteynerlar olan High cube konteynerların taşınması için, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özel araçlar geliştirdi. Tüm konteyner tiplerini (Konteyner taşıyıcı 20”, 30”, 40”, 45”, 40” High Cube ve 45” High Cube) taşıyabilecek, bir yandan da ADR mevzuatlarına uygun, önden ve arkadan uzayıp kısalabilen özel araçları ürün gamına ekledi.

Tanker
Alüminyum ve sac konstrüksiyon siyah ve beyaz mal taşıyabilecek özelliklerde tanker uygulamaları ile sektörde ilklere imza atan Otokar’ın ADR sertifikalı semi-treyler tankerleri, tehlikeli madde taşıma standartları çerçevesinde TSE onaylı “ADR” sertifikasına sahipler. Devrilmeye karşı stabilite gerekliliklerini tanımlayan ECE R111 regülasyonu kapsamında “R111” tip onaylı tankerler yol ve seyir güvenliği açısından kaza esnasında ön ve arkadan ürün sızması riskini minimize eden sistemi, düşük ağırlık merkezi ve dengeli yük dağılımı ile güvenli sürüş imkanı, EBS elektronik frenleme sistemi, RSS dengeleme sistemi sayesinde güvenli ve konforlu kullanım ve boş seyir halinde iken otomatik dingil kaldırma sayesinde lastik ömründen tasarruf imkanı bulunuyor. Tanker üretiminde de öncü olan Otokar, tüm kesitlerde (dairesel, eliptik ve bavul/maxi kesit) TSE’den tasarım onayı alan ilk Türk firması olmanın da gururunu taşıyor. Otokar bavul/maxi kesit tasarımıyla müşterilerine daha hızlı teslimat ve araç sürüşünde çok daha güvenli sürüş imkanı sağlıyor. Otokar, hem semitreyler hem de kamyon üstü uygulamalarıyla sektörde tecrübe ve güvenin temsilcisi olmaya devam ediyor.

Light Speedslider – YENİ ÜRÜN
Gelişen teknoloji, malzeme ve kaynak teknikleri ile beraber semitreyler araçlarında kullanılan ekipmanlar da çok değişti ve araçlarda elde edilen hafiflikle beraber sağlamlık ve dayanım konusunda iyileştimeler yapıldı. Otokar, Tubitak ile yürüttüğü çalışmalar neticesinde ürün gamına hafif araç modelini de ilave etti. Özellikle yurtiçi su ve meşrubat taşıyan firmalardan yoğun talep alan Light Speedslider, uluslararası lojistikte de tercih edilen bir ürün. Light Speedslider, standart ürün özelliklerine göre 800 ile 900 kg daha hafif olması sayesinde bu ağırlık avantajının yük olarak taşınmasını veya boş yapılan nakliyede daha az yakıt yakılmasını sağlıyor ve dolayısıyla çevrenin daha az kirletilmesine de katkı sağlıyor.

Platform Semi-Treyler
2005 yılından itibaren Türkiye pazarında özellikle yurtiçi lojistiğinde, kamyondan çekiciye dönüşüm izleniyor. Bu dönüşüm sonucunda uzunluğu 13.6 mt olan, üstyapı yerine yanlarında sadece sac veya aluminyum malzemeden kapaklar olan yarı römorklara talep artmaya devam ediyor. Çift yönlü taşımacılıkta en fazla talep gören ve yük seçmeyen bu römorklar konusunda Otokar olarak yoğun çalışmalar yürütülüyor. Otokar tarafından üretilen platform tipi römorklarımız şasisi ve taban yapısı güçlendirilmiş, hem paletli hem dökme ve hem de noktasal ağır yüklerin taşınmasında tercih edilir hale getirildi.

Atlas Kamyon
Türkiye şartlarına, koşullarına ve hafif kamyon segmentindeki müşteri beklentilerine uygun olarak Otokar tarafından geliştirilen Otokar Atlas, yüksek yük taşıma kapasitesi, düşük işletme giderleri ve Otokar markasının verdiği güvenle hafif kamyon segmentinde konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Kısa ve uzun olmak üzere iki farklı versiyon ile satışa sunulan Otokar Atlas, farklı iş kolları için iki farklı uzunlukta üretiliyor ve segmentinin en yüksek yük taşıma kapasitesine sahip. Sağlam ve dayanıklı şasi yapısı ve makas sistemi ile kullanıcılara yüksek istiap haddi de sağlayan hafif kamyon, Cummins Commonrail Turbo Intercooler Dizel Euro 5 motora sahipken ABS fren sistemi, yardımcı fren ve havalı park freni ile de üst düzey bir güvenlik sunuyor. Tüm bu özelliklerin yanısıra Otokar Atlas’ta klima standart olarak sunuluyor.

Whatsapp'tan Ulaş
1
İyi günler.
Evden Eve Nakliyat için bilgi almak istiyorum